Cena tego jak leczyć zęby - Dla dentystów

Gabinet dentystyczny Zabrze

Mamy nadzieję że codzienne szczotkowanie zębów

Gdy lęk przed dentystą zaczyna się wyraźnie nasilać, z czasem nasz dentysta zaczyna nas coraz rzadziej widywać, aż ostatecznie całkowicie przestajemy go odwiedzać. Myślimy, że jakoś to będziemy. Mamy nadzieję,

Cena tego jak leczyć zęby - Dla dentystów Gabinet dentystyczny Zabrze
że codzienne szczotkowanie zębów i języka wystarczy do tego, by nie nabawić się poważniejszych problemów. A tak oczywiście nie jest. Nie da się w stu procentach dbać na własną rękę o swoje zęby czy jamę ustną. Stomatolog od czasu do czasu sam musi sprawdzić stan naszego zdrowia, kontrolując to, co dzieje się w naszej jamie ustnej. Jeżeli przestaniemy go odwiedzać, ryzykujemy nabawieniem się poważnej próchnicy, wynikającej z nadmiernego nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Nieleczona próchnica atakuje miazgi zęba - niszczy je, co nieraz doprowadza do martwicy samego zęba, którego w takim przypadku można już wyłącznie usunąć. Kiepski stan jamy ustnej przekłada się również na wygląd naszych zębów. A gdy ten nie jest dobry, tracimy swoją pewność siebie, bo nie możemy się już swobodnie i naturalnie uśmiechać - już sam ten fakt powinien nas skłonić do tego, by gabinet dentystyczny odwiedzać przynajmniej raz na pół roku.


Wiedzą że muszą dbać o swoje

Chyba nie ma na świecie osoby, która chodziłaby do dentysty z przyjemnością. Wszyscy robią to z obowiązku. Wiedzą, że muszą dbać o swoje zęby i wiedzą, że w tym pomoże im wyłącznie dobry gabinet dentystyczny. Dlaczego jednak to właśnie te wizyty medyczne należą do najbardziej nieprzyjemnych? Dlaczego nikt nie reaguje paniką na wiadomość o szczepieniu, podczas gdy na widok tych wszystkich narzędzi, które trzyma w dłoni dentysta, wiele osób dostaje ataku paniki? Skąd bierze się ten lęk i czy można go jakoś przełamać?

Zazwyczaj z wizytami stomatologicznymi wiążą się nieprzyjemne wspomnienia. To właśnie ze względu na nie każdy stara się unikać jak ognia kolejnych spotkań z dentystą. Strach jest jednak zwykle nieuzasadniony i irracjonalny. Narasta do olbrzymich rozmiarów wyłącznie w głowie, podczas gdy w rzeczywistości zwykle okazuje się później, że nie było czego się bać. Nadmierny stres, który towarzyszy niektórym zarówno przed, jak i w trakcie podobnych wizyt, w psychologii nazywany jest dentofobią. Cierpi na nią olbrzymia ilość osób. Warto by było więc ją pokonać, aby później już bez żadnych oporów przechodzić przez zabiegi, które przeprowadza stomatolog. Złe doświadczenia z przeszłości można przecież zastąpić tymi dobrymi.


Usuwanie zębów mądrości

Mimo tego, że zawsze staramy się dbać o zdrowie zębów - myjemy je, używamy nici dentystycznych, pamiętamy o płukaniu jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami i oczywiście dokonujemy przeglądu zębów w miejscu, jakim jest gabinet dentystyczny, może stać się coś na co nie mamy wpływu. Mowa o zębach mądrości, potocznie zwanych ósemkami. Rosną one w różny sposób - zarówno tak samo jak wszystkie zęby, co umożliwia ich zaplombowanie, jak i nierówno, co niejako zmusza nas do podjęcia decyzji o ich usunięciu. Krzywo urośnięta ósemka może powodować bowiem skrzywienie całej szczęki, a z tym związana będzie konieczność założenia aparatu ortodontycznego. Dlatego nasz dentysta, czyli stomatolog podczas wizyty kontrolnej bada stan naszej jamy ustnej, decydując o tym, co należy tam zrobić, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem. Gdy zdarzy się tak, że urosną nam ósemki, to albo będzie można je zaplombować, albo usunąć u chirurga szczękowego. Gdy nasz dentysta prowadzący nie wykonuje takich zabiegów, na pewno skieruje nas do kogoś, kto dobrze się na tym zna. Skomplikowanie zabiegu usuwania ósemek zależy bowiem od tego, w jaki sposób są one urośnięte. Gdy jednak pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, to nawet z najtrudniejszego przypadku da się wyjść.


Kontrole u dentysty

O tym, że należy dbać o zęby, nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Codzienne mycie zębów, używanie nici dentystycznych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami, a także regularne kontrole i wykonywanie odpowiednich zabiegów w miejscu, którym jest gabinet dentystyczny, pozwolą nam utrzymać białe i zdrowe zęby na wiele lat. Dentysta, czyli stomatolog najpierw sprawdza podczas wizyty stan naszych zębów, a później decyduje o tym, co należy zrobić - wstawić lub wymienić plombę, wyczyścić kamień nazębny, czy nawet być może usunąć zęba, który krzywo rośnie i jego leczenie nie jest możliwe. Tym jednak zajmuje się chirurg szczękowy i jeśli nasz stomatolog prowadzący nie ma takiej specjalizacji, na pewno będzie mógł nam polecić dobrego specjalistę w dziedzinie chirurgii dentystycznej. Wspomniane już regularne kontrole uzębienia pomogą nam w tym, aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się w naszej jamie ustnej i reagować, aby zapobiegać o wiele bardziej skomplikowanym zabiegom. Niestety niektórzy idą do lekarza wtedy, kiedy ząb boli tak, że nie można normalnie funkcjonować. To niestety znak, że należało zadbać o to wcześniej, bo dziura w zębie jest tak duża, że wymaga leczenia kanałowego, albo nawet usunięcia zęba. Dlatego właśnie regularne kontrole są tak ważne, żeby nie musieć doprowadzać się do rozwiązań ostatecznych.